Piwne Imperium 2.0 – czyli Beer Empire nadchdzi!

Piwne Imperium 2.0 – czyli Beer Empire nadchdzi!

Dwa zdania wstępu…

Już od jakiegoś czasu zabieramy się za napisanie tego artykułu… Nie wynika to z lenistwa, czy jakiegokolwiek braku chęci, ale przede wszystkim z ilości pracy jaką wkładamy w ten tytuł.

wiz

Powinniście wiedzieć, że naszym celem jest stworzenie kompletnie nowej gry… Takiej, która nawiązuje do pierwszego Piwnego Imperium, ale w swej mechanice, czy elementach, na które kładziemy nacisk, ma być kompletnie inna. Tak więc kompletnie zmieniamy zasady, grafikę i tryb rozgrywki… Z resztą zobaczcie jak sami podchodzimy do tego tytułu.

Pamiętajcie grafiki jakie widzicie na wizualizacji są Work in Progress i jeszcze nie wszystkie są ostatecznie wykończone.

Jak przy warzeniu piwa… Brak koncentracji = brak wyniku…

Piwne Imperium to gra, która wymaga od gracza pełnego zaangażowania w każdej rundzie, aby maksymalnie wykorzystać potencjał składników i zaprojektować piwo, które wykorzysta cały potencjał elementów, które znajdują się aktualnie na głównej planszy. Wszystkie elementy są ze sobą powiązane, jedne wpływają na inne, a Twoja strategia musi wiązać się z aktualną „sytuacją” na planszy.

Ale jak to działa zapytacie? Poniżej opisujemy jak bardzo ważna jest w grze receptura Twojego piwa i jak wiele od niej zależy. Nie wdajemy się w nadmierne szczegóły mechaniczne ale i na to przyjdzie swoja pora :) Wiecie jak z dobrym piwem… Trzeba je umiejętnie dawkować :)

Dowolność w projektowaniu receptury piwa

Podczas projektowania gry był to dla nas najważniejszy jej aspekt oraz element, który miał się stać osią całej rozgrywki. Chcieliśmy aby gracz miał zupełną dowolność w tym jak będzie wyglądała receptura i do jakich celów mu posłuży w danej rundzie, czy nawet w nieco dłuższej perspektywie. Dodatkowo istotne było dla nas aby gracz czuł, że warzenie piwa w konkretnym, „rynkowym” stylu, wiąże się z pozyskaniem wymiernych korzyści.

W grze znajdują się 4 wybrane przez nas typy piw: Pilsner, Ale, India Pale Ale oraz Stout. Znajdują się one na osi trendów piwnych i w dość istotny sposób wpływa na rozgrywkę.

Zrzut ekranu 2016-09-04 o 23.35.58Zrzut ekranu 2016-09-03 o 03.24.22Każdy styl wymaga określonej liczby składników. Dopiero uwarzenie takiego piwa w kombinacji naszych składników, zasługuje na miano „zachowania trendu”.

Gdzie tu zatem ta dowolność i różnorodność skoro mamy tylko 4 typy piw? Kryje się ona w składnikach posiadających różne kombinacje modyfikatorów takich jak Aromat, Smak i Barwa.

zetony_aromat zetony_smak

zetony_kolor

 

 

 

Oznacza to, że w grze możemy uwarzyć piwo w typie Pilsner na dosłownie dziesiątki sposobów, a każdy może dać nam zupełne inne piwo i inny wpływ na piwny festiwal oraz rynki, gdzie będzie się toczyć walka między graczami. Wszystko zależy zatem od tego, jakie składniki pozyskasz i jak wykorzystasz ich potencjał tworząc swoją recepturę piwa.

Zrzut ekranu 2016-09-03 o 03.23.25

Zrzut ekranu 2016-09-03 o 03.23.40

Pamiętajcie natomiast, że warzone piwo nie musi być „stylowe”. Gra w pełni umożliwia Wam tworzenie własnych piw, nie związanych z wprowadzonymi stylami, ale dające Wam konkretne i wymierne korzyści. Natomiast do uwarzenia piwa, zawsze wykorzystać trzeba będzie przynajmniej bazowy zakres składników (słód jasny i chmiel) – bez tego nie powstanie w Piwnym Imperium żadne piwo.

W każda receptura piwa składa się z:

  • Mieszanki słodów (ciemny, jasny) i chmielu
  • Fermentacji (zamkniętej lub otwartej)
  • oraz typu rozlewu (butelka, beczka, keg i puszka)

Zrzut ekranu 2016-09-03 o 03.24.52

Modyfikatory:

Każdy z powyższych zasobów może mieć pozytywny lub negatywny wpływ na warzone piwo pod wieloma względami. Parę przykładów poniżej:

zasob_jasnyslod_01

Gdy dodamy ten słód do naszej receptury stracimy jeden żeton Aromatu i zyskamy 2 żetony kapsli w swoim kolorze.

zasob_chmiel_03

Ten żeton chmielu da nam w recepturze jeden żeton smaku.

zasob_wazenie_zm_02

A ten żeton fermentacji zamkniętej doda nam jeden żeton barwy ale ubędzie nam jeden żeton kapsla w kolorze gracza.

Dlaczego interesuje nas różny typ fermentacji czy sposób rozlewu piwa?

W grze będziemy zdobywać uznanie klientów inwestując swoje kapsle (kapsle to efekt warzenia piwa w naszym browarze a jednocześnie reprezentują udziały gracza – taka waluta – po co znów wprowadzać znaczniki monet, jak można się pobawić kapslami :)) na kaflach rynków, które cechują się wymaganiami klientów jakie mają w stosunku do piwa.

Zrzut ekranu 2016-09-03 o 03.43.00

Zrzut ekranu 2016-09-03 o 03.24.14

Jeżeli uwarzymy piwo, które spełnia wymagania klientów danego rynku i mamy na nim swoje udziały, to w zamian zyskujemy Punkty Prestiżu (finalne punkty zwycięstwa). Najważniejsze jest to,  że możemy posiadać udziały na wielu rynkach jednocześnie, co oznacza że przy warzeniu piwa możemy tak je zaprojektować aby spełnić wymagania klientów wielu rynków jednocześnie!

Kilku graczy jednocześnie może mieć swoje udziały na jednym kaflu rynku ale osoba, która ma najwięcej kapsli (udziałów) jest liderem danego rynku, przez co zdobywa dodatkowe punkty prestiżu gdy jej receptura spełnia oczekiwania rynku.

Niestety gusta klientów ulegają zmianom, co oznacza, że same rynki także będą się zmieniać, aż zupełnie wypadną z planszy. Decydować o tym będzie ilość kapsli wszystkich graczy – jeżeli ilość kapsli w sumie przekroczy limit rynku dany kafel przesuwa się w dół czasem popychając inne kafle rynków całkowicie zmieniając oczekiwania klientów albowiem w miejsce wypchanych kafli pojawiają się nowe.

Jak to w rzeczywistości bywa gusta się zmieniają, a łaska Klienta na pstrym koniu jeździ!

Przykłady kafli:

  • Za każdym razem kiedy warzysz piwo, które ma 2 lub więcej Aromatu

rynek_11

  • Za każdym razem kiedy warzysz piwo z wykorzystaniem zamkniętej fermentacji

rynek_06

  • Za każdym razem kiedy rozlewasz piwo w beczki lub kegi

rynek_05

Festiwal piwa – czyli miejsce gdzie liczy się Smak Aromat i Barwa!

Ale to nie wszystko co daje nam odpowiednio skomponowana receptura piwa! Co 2 rundy odbywa się festiwal piwa podczas, którego piwny krytyk będzie wybierał najlepsze zgłoszone piwa.

Zrzut ekranu 2016-09-04 o 23.52.21

Co ocenia krytyk? Przede wszystkim każdy krytyk ma swoje gusta i inaczej ceni w piwie Smak, Aromat i Barwę. Za każdy żeton Smaku, Aromatu i Barwy jakie posiada uwarzone piwo zgłoszone przez gracza na festiwal, gracz otrzymuje festiwalowe punkty. Ten, który zdobędzie najwięcej punktów za oceniane walory, będzie mógł jako pierwszy wybrać jedną z 4 nagród festiwalowych: m.in. Kafel Pasji, który okazuje się bardzo przydatny podczas rozgrywki, ponieważ to on wzmacnia nam kafle doświadczenia jakie możemy wykorzystać podczas warzenia.

Ważne jest to, że krytyk nie przyznaje nam punktów za wszystkie żetony Aromatu, Smaku czy Barwy. Ograniczeniem jest liczba żetonów znajdujących się przy danych cechach piwa przy krytyku a ich liczba jest zależna od tego co się dzieje w danej chwili na rynku. Każdy kafel rynku wpływa na gusta krytyka (niektóre każą nam dodać żetony a inne usunąć je). Także gusta krytyków także się zmieniają i są zależne od innych elementów gry…

Po co warzyć piwo w danym typie?

Skoro możemy warzyć dowolne piwa to po co trzymać się pewnych typów? Oprócz tego, że niektóre rynki wymagają od nas konkretnych typów, to warzenie piwa w trendzie daje nam dodatkowe punkty do oceny piwa na festiwalu, a także możliwość pobrania kafla doświadczenia!

Zrzut ekranu 2016-09-04 o 23.55.46

Kafle doświadczenia są ważne ponieważ doświadczeniem możemy eliminować negatywny wpływ kafli zasobów na nasze piwo i jednocześnie jeszcze bardziej wzmacniać pozytywne aspekty naszego trunku, czyli Smak, Aromat czy Barwę (jeżeli same składniki nam tego nie dają lub chcemy wykorzystać do maksimum nasze piwo i zdobyć jak najwięcej punktów na festiwalu).

Zawsze dwa style piwne znajdują się w strefie nadchodzącego trendu a dwa typy w aktualnie obowiązującym trendzie.

Zrzut ekranu 2016-09-03 o 03.21.29

Ogrom możliwości i dowolność z krótką kołdrą!

Jak możecie zauważyć, to jak skomponujecie recepturę ma wpływ na wiele elementów gry i tylko od przyjętej strategii na daną rundę(lub dłuższy okres) zależy jak wykorzystasz swoje składniki, które posiadasz w magazynach.

Wąskie gardło zaczyna się na planie pracy. To od niego zależy jakie zasoby pobierzesz z magazynów, czy zrobisz dodatkowe zamieszanie na rynkach, a także ile kafli doświadczenia i pasji zagrasz podczas najbliższego warzenia.

Zrzut ekranu 2016-09-04 o 23.54.53

Plan pracy w Piwnym Imperium posiada sprytny aczkolwiek prosty mechanizm, przez który co rundę będziesz walczył z dylematem jak rozesłać pracowników i jak ich podzielić godzinowo.

Więcej o tej mechanice w kolejnym wpisie :) Na razie zostawiamy Was z kilkoma prezentacjami grafik z naszej nadchodzącej gry.

Jak możecie zauważyć, skupienie będzie niezbędne, aby warzyć piwo na 100% posiadanych możliwości i finalnie stworzyć najprężniejsze, Piwne Imperium!

 

Comments are closed.